Server ndėrkombėtar i UNESCO-s pėr edukimin me parimet e demokracisė, paqes dhe tė drejtave tė njeriut
 
  D@dalos Faqja hyrėse Faqja nė shqip Pėrmbledhje grafike Kontakt  
 

 

Temat:

Tė drejtat e njeriut / Udhėrrėfyesit / Demokracia / Partitė / BE / OKB / Qėndrueshmėria / Globalizimi / Web 2.0

     

 

Metodat:

Didaktika politike / Metodat e edukimit politik / Pedagogjia e paqes           ///            Pyetje, kritika, komente?

 
 

 Ju jeni tek:

D@dalos > Faqja hyrėse nė shqip > Bashkimi Evropian > Pėrmbajtja

 Pėrmbajtja


Temat e librit metodik online rreth BE:

Hyrje

Rėndėsia e BE

Ēfarė ėshtė BE?

Zhvillimi i BE

Institucionet e BE

Kėrkimet nė internet rreth BE

 


Bashkimi Evropian


Pėrmbatja


Faqja hyrėse e Librit metodik online


Kapitulli 1: Rėndėsia e BE

Zhvillimi i kompetencave tė BE

Zona ekonomike mė e madhe e botės

Sistem juridik unik

Shembull pėr menaxhim tė suksesshėm konfliktesh

Kushtet dhe kėrkesat e marrjes me BE

Rreth dobisė sė marrjes me BE


Kapitulli 2: Ēfarė ėshtė BE? 

Si funksionon njė sistem politik?

Pėrse modeli ynė nuk ėshtė mė ai i duhuri

BE si sistem disanivelesh

Dobia e modelit tė sistemit disanivelesh


 

Kapitulli 3: Zhvillimi i BE

Hyrje: Vėshtrim i pėrgjithshėm, model analitik, pėrmbledhje njohurish

Etapa 1: Nga fundi i Luftės sė Dytė Botėrore deri nė Traktatet e Romės

Etapa 2: Nga Traktatet e Romės deri tek Dokumenti i Njėsuar Evropian (DNjE)

Etapa 3: Nga DNjE deri nė themelimin e Bashkimit Evropian

Etapa 4: Nga Traktati i Mastrihtit deri nė Traktatin e Nisės

Etapa 5: Rruga e mundimshme deri nė Traktatin e Lisbonės (Konventa dhe Kushtetuta e dėshtuar)

Etapa 6: Risitė e Traktatit tė Lisbonės nė njė vėshtrim


Kapitulli 4: Institucionet e BE dhe proceset vendimmarrėse nė BE

Kėshilli i Bashkimit Evropian

Komisioni Evropian

Parlamenti Evropian

Gjykata e BE

Kėshilli Evropian

Niveli kombėtar nė sistemin disanivelesh tė BE

Struktura institucionale e BE nė ndėrveprim (pėrfshirė procedurėn e rregullt ligjvėnėse)


Kapitulli 5: Kėrkimet nė internet rreth BE

Tipi 1: Instrumentat e Kėrkimit

  Instrumentat e kėrkimit tė pėrgjithshėm

  Instrumentat e Meta-Kėrkimit

  Kėrkim-Interfaces

  Instrumentat e kėrkimit special (instrumentat e kėrkimit shkencor, fjalorė / enciklopedi, instrumentat e kėrkimit tė tė rejave, shėrbimet e lajmeve tė BE, instrumentat e kėrkimit tė literaturės, bazat e tė dhėnave tė BE)

Tipi 2: Kėrkimi social

Tipi 3: Kėrkimi i dokumentave

Tipi 4: Kėrkimi semantik

Tipi 5: Kėrkimi Deep Web


[© Teksti dhe grafikėt: Shoqėria Agora]
 

 

Shko lart

D@dalos Faqja hyrėse

Faqja hyrėse nė shqip

Pėrmbledhje grafike

Kontakt

© 1998-2010 D@dalos - Edukimi politik, Edukimi me parimet e demokracisė, Edukimi me tė drejtat e njeriut, Pedagogjia e paqes (Projekt i Pharos e.V.), Web: Agora