Server ndėrkombėtar i UNESCO-s pėr edukimin me parimet e demokracisė, paqes dhe tė drejtave tė njeriut
 
  D@dalos Faqja hyrėse Faqja nė shqip Pėrmbledhje grafike Kontakt  
 

 

Temat:

Tė drejtat e njeriut / Udhėrrėfyesit / Demokracia / Partitė / BE / OKB / Qėndrueshmėria / Globalizimi / Web 2.0

     

 

Metodat:

Didaktika politike / Metodat e edukimit politik / Pedagogjia e paqes           ///            Pyetje, kritika, komente?

 
 

 Ju jeni tek:

D@dalos > Faqja hyrėse nė shqip > Bashkimi Evropian > Kėrkimet nė internet rreth BE

 Pėrmbajtja


Temat e librit metodik online mbi BE:

Hyrje

Rėndėsia e BE

Ēfarė ėshtė BE?

Zhvillimi i BE

Institucionet e BE

Kėrkimet nė internet rreth BE


 Instrumentat e kėrkimit

 Kėrkimi social

 Kėrkimi i dokumentave

 Kėrkimi semantik

 Kėrkimi Deep Web
 


Kėrkimet nė internet rreth BE

Hyrje

Kush dėshiron apo duhet tė merret nė mėnyrė mė intensive me BE ėshtė menjėherė dhe pėr shumė arsye i varur nga interneti. Fillimisht pėr shkak tė sasisė jashtėzakonisht tė madhe tė informacioneve, qė vetė BE vė nė dispozicion nėpėrmjet internetit. Njė vėshtrim nė serverin e Evropės  "Evropa: Portali i Bashkimit Evropian", Faqen e Komisionit Evropian apo tė Parlamentit Evropian na jep njė pėrshtypje tė parė nė lidhje me volumin dhe shumėllojshmėrinė e kėsaj oferte.

Kėtu shtohen edhe informacionet rreth BE, qė edhe pėr vetė ekspertėt janė tė parrokshme pėr nga masa e madhe. Kėshtu kėrkimi pėr termin "european union" nė Google, tetor 2010, tregon jo mė pak se 68 milionė rezultate!


 

Por edhe vetėm oferta e Wikipedia rreth BE, paraqitur mė poshtė nė mėnyrė grafike – duke pėrdorur instrumentin e kėrkimit Wikimindmap - paraqitet me dimensione tė jashtėzakonshme. Veēanėrisht nėse mendojmė, qė mjafton njė klikim mbi shenjėn e plusit pėr tė diferencuar me tej nėndegėt e tjera, dhe njė klikim i thjeshtė mbi shigjetat e gjelbėrta pėr tė gjeneruar njė Map tė re, nė shumė raste po kaq komplekse me konceptin pėrkatės - pėr shembull "supranationalism" (mbikombėtarizėm ) ose "European Council" (Kėshilli i Evropės)!


Publikimet e printuara tė vjetėruaraWeb 2.0: burime tė reja


Njė arsye tjetėr, qė e bėn pėrdorimin e world wide web absolutisht tė detyrueshėm si bazė pėr realizimin e kėrkimeve rreth BE ėshtė ndryshimi i vazhdueshėm i objektit tė analizės sonė. Sikurse pamė edhe nė  Kapitullin rreth zhvillimit tė BE rregullat e lojės ndryshojnė me ēdo ndryshim tė ri tė marrėveshjes. Publikimet e printuara thjesht nuk ia dalin dot tė ecin me tė njėjtėn shpejtėsi.

Krahas kėsaj me krijimin e Web 2.0 janė shtuar burime krejtėsisht tė reja, si p.sh. Blogs, Wikis, Shėrbimet sociale bookmarking dhe shumė e shumė tė tjera.
Kėto nė shumė raste paraqesin qartazi njė vlerė tė shtuar, duke bėrė tė mundur kėrkimin e infomacioneve nė mėnyrė mė tė qėllimshme e tė shpejtė.

Rezultati: Edhe njė listė linkesh shumė e mirė (si pėr shembull ajo e Bibliotekės sė University of California Berkeley) nuk mund tė jetė e plotė as nė linja tė pėrgjithshme e ca mė pak tė marrė nė konsideratė interesat e veēanta tė pėrdoruesve tė ndryshėm. Por ē'duhet bėrė atėherė?

 Shtojcė e Kapitullit rreth kėrkimve nė internet mbi BE

Ne kemi vendosur t'Ju tregojmė, se cilat mundėsi dhe instrumenta kėrkimi ekzistojnė aktualisht dhe se si mund t'i pėrdorni ato Ju pėr tė gjetur pikėrisht ato informacione, qė ju nevojiten nė atė moment, shembuj ilustrues pėr njė njėsi mėsimore, njohuritė mė tė fundit shkencore pėr seminarin tuaj apo detajet mė tė reja pėr pėrbėrjen e njė institucioni tė BE.

Nė kėtė kontekst ne nuk duam dhe natyrisht nuk mund tė trajtojmė tė gjitha instrumentat e kėrkimit, gjithsej 500.000, tė cilat kategorizohen nė pesė tipe me karakteristika tė pėrbashkėta;  pikėrisht kėto pesė tipe  - me tiparet e tyre pozitive dhe negative - dėshirojmė t'Jua sjellim mė afėr dhe t'Ju demonstrojmė, se si mund t'i pėrdorni nė mėnyrė efektive pėr tė gjetur burime informacioni rreth BE.

 

Tipi 1

Tipi 2

Tipi 3

Tipi 4

Tipi 5

 

Instrumentat e kėrkimit
(IK)

Kėrkimi social

Kėrkimi i dokumentave

Kėrkimi semantik

Kėrkimi Deep Web
 

 


- IK tė pėrgjithshme

- IK Meta

- Kėrkim-Interfaces

- IK speciale


Pėr shembull:

- Delicious

- Diigo

- Faviki


Pėr shembull:

- Slideshare

- Scribd

- Docstoc


Pėr shembull:

- Hakia

- Kosmix


Pėr shembull:

- DeepDyve

- Science-Research

- Worldwide-Science

 

...mė shumė

...mė shumė

...mė shumė

...mė shumė

...mė shumė

 


Pra, programi ėshtė ky: ne do tė nisim me tipin mė tė njohur tė instrumentave tė kėrkimit duke Ju prezantuar para sė gjithash instrumentat e ndryshėm tė kėrkimit, tė cilėt na ofrojnė rezultate tė shkėlqyera. Dy tipat e tjerė - kėrkimi social dhe kėrkimi i dokumentave - identifikojnė pėrmbajtje, qė janė pėrgatitur  prej pėrdoruesve tė internetit  dhe qė mund tė jenė tejet tė dobishme. Kėrkimi semantik, i cili mbėshtetet mbi teknologjitė  e reja, pėrpiqet tė bėjė njė pėrzgjedhje burimesh informacioni, nisur pėr nga kuptimi i tyre. Me tė ju mund tė kėrkoni edhe nė gjuhėn e natyrshme.

Surface dhe Deep Web

Epėrsi tė veēanta shfaqin para sė gjithash instrumentat e kėrkimit Deep Web. Nė mėnyrė qė t'Ju mundėsojmė tė kuptoni dhe vlerėsoni kėto epėrsi, ėshtė e rėndėsishme tė shkėpusim diēka shkurt. Rrjeti mund tė ndahet nė linja tė pėrgjithshme nė dy pjesė. Fillimisht rrjeti i sipėrfaqeve (angl. "Surface Web"), i cili kėrkohet prej instrumentave tė tillė si Google, Bing dhe shumė tė tjerė, si dhe indeksohet prej tyre. Prej kėtyre indekseve gjenerohen mė pas rezultatet pėr kėrkimet tuaja.

Pėrmbajtjet e kėtyre rrjeteve-sipėrfaqe pėrbėhen nga faqe statike, tė cilat mund tė kėrkohen nga instrumentat e kėrkimit me ndihmėn e Crawlers. Kėtu bėhet fjalė pėr sasi tė jashtėzakonshme informacionesh tė pafiltruara, tė cilat renditen me ndihmėn e algoritmeve nė njė mėnyrė tė tillė, qė burimet mė relevante tė shfaqen qė nė faqet e para tė rezultateve tė kėrkimit.Pėrkundrejt kėsaj, pėrmbajtjet e Deep apo Invisible Web - vlerėsuar me njė vėllim 500-700 herė mė tė madh! - janė tė padukshme  pėr Instrumentat e zakonshėm tė kėrkimit. Kjo lidhet me faktin, se ato nuk gjenden fare nė rrjet, pra, edhe nuk mund tė indeksohen, por mund tė thirren vetėm me ndihmėn e kėrkimit nė bankat pėrkatėse tė tė dhėnave. Informacionet, qė gjenden atje - shpesh edhe literaturė (shkencore) - dėshmojnė njė cilėsi tė shkėlqyer dhe janė tė domosdoshme pėr ēdokėnd, qė dėshiron tė merret nė mėnyrė tė thelluar me BE.

 Nė pėrfundim tė kėsaj hyrjeje sjellim nė vėmendjen tuaj, se kjo ju jep nė dorė premisat pėr tė patur rezultate vėrtet relevante nė kėrkimet tuaja rreth BE, por nisur prej faktit, qė kėrkimet nė internet janė zhvilluar nė njė fushė speciale tejet komplekse, sigurisht qė ėshtė e pamundur tė trajtohen tė gjitha aspektet, qoftė kjo edhe nė mėnyrė tė pėrafėrt.

... shko mė tej te Tipi 1: Instrumentat e kėrkimit


[© Teksti dhe grafikėt: Shoqėria Agora]
 

 

Shko lart

D@dalos Faqja hyrėse

Faqja hyrėse nė shqip

Pėrmbledhje grafike

Kontakt

© 1998-2010 D@dalos - Edukimi politik, Edukimi me parimet e demokracisė, Edukimi me tė drejtat e njeriut, Pedagogjia e paqes (Projekt i Pharos e.V.), Web: Agora