Server ndėrkombėtar i UNESCO-s pėr edukimin me parimet e demokracisė, paqes dhe tė drejtave tė njeriut
 
  D@dalos Faqja hyrėse Faqja nė shqip Pėrmbledhje grafike Kontakt  
 

 

Temat:

Tė drejtat e njeriut / Udhėrrėfyesit / Demokracia / Partitė / BE / OKB / Qėndrueshmėria / Globalizimi / Web 2.0

     

 

Metodat:

Didaktika politike / Metodat e edukimit politik / Pedagogjia e paqes           ///            Pyetje, kritika, komente?

 
 

 Ju jeni tek:

D@dalos > Faqja hyrėse nė shqip > Bashkimi Evropian > Zhvillimi i BE

 Pėrmbajtja


Temat e librit metodik online mbi BE:

Hyrje

Rėndėsia e BE

Ēfarė ėshtė BE?

Zhvillimi i BE

 Hyrje

 Etapa 1

 Etapa 2

 Etapa 3

 Etapa 4

 Etapa 5

 Etapa 6

Institucionet e BE

Kėrkimet nė internet rreth BE
 


Zhvillimi i BE

Sikurse sqaruam nė Kapitullin "Ēfarė ėshtė BE?", nė rastin e BE kemi tė bėjmė me njė formė tė re organizate politike pėr nga pikėpamja historike, e cila pėr kėtė arsye cilėsohet nga shkenca politike si njė „sistem sui generis“ (sistem i llojit tė vet).

Kėsisoj lindin njė sėrė pyetjesh: Si mundi tė formohej ky sistem? Pėrse ndryshon vazhdimisht ai? Cilat janė shkaqet e kėtyre ndryshimeve? Ne na intereson gjithashtu tė dimė se pėrse nė disa faza tė historisė sė BE ėshtė shėnuar njė dinamikė dytėsore, ndėrkohė qė gjatė zhvillimit tė BE nė faza tė tjera ėshtė shpalosur njė dinamikė, qė tė habit.

Kėshtu p.sh. pas Traktateve tė Romės tė vitit 1957 u deshėn tre dekada, deri sa u arrit nė Dokumentin e Njėsuar Evropian tė vitit 1987, i cili shėnoi edhe rishikimin e parė tė madh tė Marrėveshjes. Dhe menjėherė pas kėsaj gjėrat ecėn papritur shumė shpejt, duke vijuar me rishikime tė tjera tė Marrėveshjes:

  • 1993 Traktati i Mastriht-it

  • 1999 Traktati i Amsterdamit

  • 2003 Traktati i Nisės

  • 2004 Marrėveshja pėr Kushtetutėn (2005 dėshtoi)

  • 2009 Traktati i Lisbonės


 

Objektivat e Kapitullit

Kapitulli nė fjalė pėrpiqet t'u japė pėrgjigje pyetjeve tė pėrmendura, ndėr tė cilat pyetja kryesore ėshtė ajo rreth forcave lėvizėse dhe pengesave tė procesit. Kjo do tė thotė qė zhvillimi i BE tė mos na interesojė thjesht si renditje etapash dhe momentesh tė rėndėsishme. Nėse ia dalim qė t'i japim njė pėrgjigje tė besueshme pyetjes kryesore, krahas modelit tė sistemit disanivelesh nga Kapitulli "Ēfarė ėshtė BE?" rezulton njė instrument i dytė nė dispozicion, i cili ndihmon nė tė kuptuarit e BE.

E kėtu nuk ėshtė fjala, qė tė kuptohen vetėm zhvillimet e deritanishme tė BE. Por njė objektiv i rėndėsishėm i kėtij kapitulli ėshtė edhe qė ngjarjet e ardhshme tė mund tė kategorizohen dhe vlerėsohen sikurse duhet. E nė pėrftimin e njė ideje tė tillė tė pavarur, aq mė tepėr nė kuadrin e njė Bashkimi Evropian nė ndryshim tė vazhdueshėm, perspektiva afatgjatė do tė ishte njė parakusht qendror. Kush nuk di se si kanė lindur institucionet dhe bashkėveprimi i tyre, pėr tė do tė jetė e pamundur tė kuptojė BE. Sepse vetėm pėrmes njė perspektive tė tillė mund tė shquhen faktorėt pėrcaktues mė tė rėndėsishėm, tė cilėt ndihmojnė nė shpjegimin e krizave dhe progresit sa nė tė shkuarėn aq edhe nė tė tashmen dhe tė ardhmen.

 Ndarja e kapitullit
 

 

Hyrje

Vėshtrim i pėrgjithshėm, model analitik dhe pėrmbledhje e njohurive

Etapa 1

Nga fundi i Luftės sė Dytė Botėrore deri nė Traktatet e Romės

Etapa 2

Nga Traktatet e Romės deri nė Dokumentin e Njėsimit Evropian (DNjE)

Etapa 3

Nga DNjE deri nė themelimin e Bashkimit Evropian (BE)

Etapa 4

Nga Traktati i Maastriht-it deri nė Traktatin e Nisės

Etapa 5

Rruga e mundimshme drejt Traktatit tė Lisbonės (Konventa dhe Kushtetuta e dėshtuar)

Etapa 6

Risitė e Traktatit tė Lisbonės nė njė vėshtrim

 


... shko mė tej tek Hyrja nė zhvillimin e BE


[© Texti dhe Grafikėt: Shoqėria Agora]
 

 

Shko lart

D@dalos Faqja hyrėse

Faqja hyrėse nė shqip

Pėrmbledhje grafike

Kontakt

© 1998-2010 D@dalos - Edukimi politik, Edukimi me parimet e demokracisė, Edukimi me tė drejtat e njeriut, Pedagogjia e paqes (Projekt i Pharos e.V.), Web: Agora