Server ndėrkombėtar i UNESCO-s pėr edukimin me parimet e demokracisė, paqes dhe tė drejtave tė njeriut
 
  D@dalos Faqja hyrėse Faqja nė shqip Pėrmbledhje grafike Kontakt  
 

 

Temat:

Tė drejtat e njeriut / Udhėrrėfyesit / Demokracia / Partitė / BE / OKB / Qėndrueshmėria / Globalizimi / Web 2.0

     

 

Metodat:

Didaktika politike / Metodat e edukimit politik / Pedagogjia e paqes           ///            Pyetje, kritika, komente?

 
 

 Ju jeni tek:

D@dalos > Faqja hyrėse nė shqip > Bashkimi Evropian

 Pėrmbajtja


Temat e librit metodik online mbi BE:

Hyrje

Rėndėsia e BE

Ēfarė ėshtė BE?

Zhvillimi i BE

Institucionet e BE

Kėrkimet nė internet rreth BE
 


Bashkimi Evropian

BE bėn pjesė nė projektet mė tė rėndėsishme tė paqes nė gjithė historinė. Pas luftrash tė panumėrta, brenda njė periudhe shumė tė shkurtėr kohore, u arrit, qė nė kontinentin e vogėl tė vendosej paqja pėrmes integrimit. Ata, qė dikur ishin armiq, bashkėpunojnė tani ngushtė me njėri tjetrin nė pothuaj tė gjitha fushat. Konfliktet zgjidhen me anė bisedimesh. Kjo ėshtė njė arsye, qė BE ka gjetur nė mbarė botėn vlerėsimin e njė shembulli pėr bashkėpunimin rajonal dhe tė modelit pėr politikėn e shekullit XXI.

Edhe ata, qė nuk dinė shumė rreth BE, dinė tė paktėn qė ai ėshtė nė njė farė mėnyre i komplikuar. Mes mėsuesve/eve tė politikės tema e Evropės shkakton zakonisht reflekse mbrojtjeje. Pėr asnjė temė tjetėr nuk ėshtė aq e vėshtirė tė rekrutosh dhe motivosh pjesėmarrės. E nėse kemi parasysh, se sa e madhe ėshtė rėndėsia e BE pėr tė gjithė qyetarėt/et, atėherė ky ėshtė natyrisht njė fakt shqetėsues.


 

Probleme nė pėrēimin e BE

Kompleksiteti i sistemit tė BE ėshtė me siguri njė arsye kyēe, pse ėshtė kaq i vėshtirė pėrēimi i BE. Por ka edhe probleme tė tjera:

BE ndryshon vazhdimisht. Sa arrijmė tė informohemi rreth ndryshimeve kontraktuale, vendeve nė parlament dhe ponderimit tė votave nė Kėshillin e BE, ka ndryshuar sėrish ēdo gjė. Libri im metodik nė fakt sapo ėshtė botuar, por ja qė nuk ėshtė mė aktual.

BE ėshtė delja e zezė. Tė gjitha vendimet e papėlqyeshme i atribuohen BE. Por qė nė kėtė proces vendimmarrjeje kanė marrė pjesė tė gjitha shtetet anėtare me qeveritė e tyre, kjo anashkalohet. Ndaj BE ka njė imazh tė keq. E kush nuk i njeh tė gjitha legjendat e paragjykimet pėr "ata tė Brukselit".

BE ėshtė krejt ndryshe nga gjithēka tjetėr, qė ne njohim. Nuk e fusim dot nė ndonjė nga sirtarėt tanė. Nuk e vendosim dot nė njė kategori tė njohur pėr ne. Ai nuk ėshtė as njė organizatė ndėrkombėtare "normale", as nuk funksionon si sistemi ynė politik kombėtar.

Thelbi dhe struktura

Kėto probleme nė pėrēim formojnė sfondin, i cili bėn tė dallueshėm thelbin e kėtij kompleksi tematik. Nė qendėr gjejmė problemin, se si tė pėrēojmė njė ide bazė dhe tė pavarur rreth BE, qė do tė ndihmojė jo vetėm pėr tė kuptuar zhvillimin e deritanishėm tė BE, por, krahas kėsaj, edhe tė kategorizojmė dhe vlerėsojmė eventet e ardhshme.

Pėr ne, shprehimisht, nuk ėshtė e rėndėsishme tė bėjmė njė hyrje tė plotė nė objektin tepėr kompleks tė BE. Kjo nuk do tė mund tė realizohej nė kuadėr tė kėtij libri metodik online. Ne kemi pėrzgjedhur nė mėnyrė tė vetėdijshme pesė dimensionet e mėposhtme:

Kapitulli 1 i kushtohet rėndėsisė sė BE, qė zor se mund tė mbivlerėsohet. Kjo vlen, natyrisht dhe para sė gjithash, pėr qytetarėt e BE - por jo vetėm pėr ata. Pėr shkencėn politike bėhet fjalė pėr njė temė veēanėrisht sugjestionuese. Ajo merret me BE si njė laborator pėr global governance. Ky kapitull, ndėr tė tjera, sjell nė vėmendje edhe kėrkesat e veēanta qė duhen plotėsuar, nė rast se duam tė merremi me BE.

Kapitulli 2 shtron pyetjen nė dukje tė thjeshtė: ēfarė ėshtė BE? Dhe tregohet, qė nė fakt ėshtė e vėshtirė tė gjendet njė pėrgjigje, nėse fiksohemi pas modeleve tė vjetra tė politikės. Nė rastin e BE kemi nevojė pėr njė model tė ri, i cili ėshtė njė sistem disanivelesh.

Kapitulli 3 analizon zhvillimin e BE. Kushti paraprak pėr tė krijuar njė gjykim tė pavarur nė rastin BE nė ndryshim tė vazhdueshėm ėshtė tė pasurit e njė perspektive afatgjatė. Sepse vetėm kėshtu bėhen tė dallueshėm faktorėt determinantė mė tė rėndėsishėm, qė ndihmojnė nė shpjegimin e progreseve dhe krizave tė sė shkuarės, sikurse edhe ato tė sė tashmes e sė ardhmes. Ky kapitull pėrmbyllet me njė vėshtrim pėrmbledhės rreth risive, qė solli Traktati i Lisbonės, hyrė nė fuqi mė 1 dhjetor 2009.

Kapitulli 4 hedh dritė mbi sistemin e vendimmarrjes nė BE. Kėtu prezantohen shkurtimisht organet kryesore: Komisioni Evropian, Kėshilli i BE ("Kėshilli i Ministrave"), Parlamenti Evropian (PE), Kėshilli Evropian dhe Gjykata Evropiane. Por do tė bėhet fjalė edhe pėr nivele tė tjera tė sistemit disanivelesh tė BE si dhe pėr mėnyrėn se si ndėrveprojnė institucionet e BE nė kuadėr tė "procedurės sė rregullt ligjvėnėse".

Kapitulli 5 trajton problemin e pėrēimit, me fjalė tė tjera, qė ēdo gjė qė shkruhet rreth BE, vjetėrohet shpejt. Kush kėrkon tė mbetet i aktualizuar, duhet t'i referohet vazhdimisht internetit. Ky kurs bazė ofron njė hyrje komplete nė kėrkimin profesional nė internet rreth temės sė BE. Teknikat e pėrshkruara aty, natyrisht, mund tė pėrdoren me sukses edhe pėr ēdo temė tjetėr.

Sikurse nė tė gjitha komplekset tematike tė  D@dalos edhe kėtu do tė gjeni njė listė pėrmbajtje me linke direkte pėr tė gjitha faqet e kėtij libri metodik online.

Sfondin e kėtij libri metodik online e pėrbėn fakti, qė njohuritė rreth BE janė shumė prapa nė krahasim me domethėnien e tyre praktike pėr pothuaj tė gjithė sektorėt nė Evropė. Vetėm duke e kuptuar qė nė themel kėtė organizatė komplekse mund tė krijohet njė gjykim i mirėargumentuar duke lėnė mėnjanė paragjykimet dhe legjendat e ditės. Nė kėtė drejtim ne duam tė japim kontributin tonė.

... shko mė tej te Kapitulli 1: Rėndėsia e BE...

-----------------------------------------------

Falėnderojmė Komisionin Evropian, nga "Audiovisual Library" e tė cilit kemi marrė disa prej fotografive tė pėrdorura kėtu:  http://www.europa.eu.int/comm/mediatheque/index_en.html[© Teksti dhe grafikėt: Shoqėria Agora]

 

 

Shko lart

D@dalos Faqja hyrėse

Faqja hyrėse nė shqip

Pėrmbledhje grafike

Kontakt

© 1998-2010 D@dalos - Edukimi politik, Edukimi me parimet e demokracisė, Edukimi me tė drejtat e njeriut, Pedagogjia e paqes (Projekt i Pharos e.V.), Web: Agora